V Harfi ile Başlayan İlaçlar

Değerli okuyucularımızın düzenli sayfalara en kolay yoldan erişebilmesi ve anlayabilmesi amacıyla kapsamlı araştırmalar hayata geçirdik. V Harfi ile Başlayan İlaçlar yazımızı okurken önemi vurgulanan ipuçlarını gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bir daha ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla web sitemize ulaşabilmek için sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz. Portalımızda yer alan her sağlık verileri, ansiklopediler ile online data bankaları incelenerek ortaya çıkarılmıştır.

V Harfi ile Başlayan İlaçlar ile Birlikte İlaçların Kullanılmasındaki Konular

V Harfi ile Başlayan İlaçlar-10İlaç almaya başlamadan önce tanı konmuş olmalıdır. Sadece hastalık emareleri gösterenler için ilaç önerilmemelidir. Tıbbi sorunlar imkanların elverdiği durumlarda ilaçsız olarak tedavi edilmelidir. Başka hekimler tarafından ilaç yazılıp yazılmadığı araştırılmalıdır.İlaca başlanabilecek minimum dozda başlanmalıdır. Gerekirse ilaç miktarı kontrollü olarak arttırılmalıdır. Sakinleştirici özelliği ilaç hastanın günlük faaliyetlerine olumsuz yönde etki edebileceği için dikkat etmeden kullanılmamalıdır. İlaçların miktar ayarlaması hassasiyetle ayarlanmalıdır. Yan etkisi olabilecek ilaçlar olabildiğince kısa süre kısa sürede kesilmelidir. İlaçlar gerekli laboratuar incelemeler yapıldıktan sonra reçete edilmelidir. İlaç tedavisi basitleştirilmelidir. Hastanın tedaviye uyumunu kolaylaştırmak gayesiyle kullanım için takvim hazırlanmalı, ilaç kutuları belirgin şekilde etiketlenmelidir. Tedavi süreci devamlı olarak kontrol edilmeli, gerek duyulmayan ilaçlar bırakılmalı, tekrar reçeteye dahil edilmemelidir. Her yakınma için hemen ilaç almayı denemeyiniz. Doktora giderken düzenli olarak kullandığınız ilaçları yanınızda getiriniz. Alkol içiyorsanız bunu hekime belirtiniz. İlaç kullanımıyla alakalı sorunlarınız olursa, kesinlikle hekiminize yöneltiniz. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar ile ilgili yan etkileri hiç vakit kaybetmeden doktorunuza iletiniz. İlaç kullanırken herhangi bir zorluk ile karşı karşıya gelirseniz doktorunuza söyleyiniz.

İlaç Satılırken Eczanede Uyulan Kurallar

V Harfi ile Başlayan İlaçlar konusuna bağlantılı olarak bu ilacın eczanelerde satışı yapılırken uyulması gereken bazı kurallar alt tarafta verilmiştir:

V Harfi ile Başlayan İlaçlar-03Doktor numunesi ilaç kupürleri resmi reçetelerde asla yer almamalıdır.Eczanelerde ruhsat, diploma, büyük boy eczacı fotoğrafı ve Atatürk portresi asılı bulunmalıdır.Eczacılık Yasası gereği bulundurulması gereken defterlerin kayıtları sürekli şekilde tutulmalıdır.Psikotrop ilaçlar asla eczane raflarında tutulamaz, özel reçeteler haricinde verilemez. Bu ilaçların döküm kayıtları zamanında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilmelidir. Suretler ayrı bir dosyada saklanmalıdır.Eczane dışında ilaç satışı yapılmamalıdır.Hasta katılım payları eksiksiz alınmalıdır.Eczanelerde sağlık kurulu raporu veya fotokopisi bulunmamalıdır.Tomografi v.b. resmi kağtlarda ne sebeple olursa olsun düzeltme yapılmamalıdır.Seyyar nöbet levhaları sadece en yakın kavşağa yerleştirilebilir.Çalıntı ilaç satılmamalıdır. Bu yönde teklifler Eczacı Odası, Sağlık Müdürlüğü ve Emniyete ihbar edilmelidir.Eczane denetimleri engellenmemelidir, denetçilere yardımcı olunmalıdır.Bakkal v.b. yerlere toptan satış anlamında ilaç satılmamalıdır.Uyuşturucu reçetelerini 5 yıl muhafaza etmek zorunludur.Doktor numunesi ilaç satılmamalıdır.Eczanelerde hasta muayenesime izin verilmemelidir.Yüksek fiyata tıbbi malzeme satışı yapılmamalıdır.Yazar kasa ve kredi kartı cihazlarının zaman ayarlarının yerel saate uygun olmasına dikkat edilmelidir.Resmi kuruluşlarla %2.5 ’ten fazla indirim ile sözleşme yapılmamalıdır.Zirai amaçlı üretilmiş ilaçlar beşeri ilaç olarak kullandırılamaz.Başka eczanelere ait sürşarj etiketleri kullanarak resmi reçete yazılmamalıdır.Psikotrop ilaçların süresi Sağlık Müdürlüğü’ne götürülerek imha-iptal tutanağı yapılmalıdır.Eczaneler v.b. yerlere nöbetçi eczane levhası yerleştirilmelidir.İlaç kupürü satışı önerilerine itibar edilmemelidir.Eczanenin dış cephesinde vitrinin üst alanına yapışık bulunmalıdır. Tabelada eczane adı ve eczacının ad-soyadına yer verilmelidir.Usule uygun düzenlenmemiş reçete yazılmamalıdır.Narkotik ilaçlar kilit altında muhafaza edilir. Bu ilaçların giriş-çıkış kayıtları titizlikle takip edilmelidir.Eczanede vergi levhası görünür bir yere asılmalıdır.24 saatten uzun süre eczanede bulunulmayacaksa mesul müdür belirleyerek Eczacı Odası’ndan alınan formların onaylanması ve odaya bırakılması gerekir.Vitrinde ilaç reklam yasağına aykırı kutu v.b. malzeme bulundurulmamalıdır.Eczanelerde mesaiye dikkat edilmelidir.Sözleşmesi bulunmayan kurumların reçeteleri kabul edilmemelidir.Eczanelerde sağlık kurulu raporu veya fotokopisi bulunmamalıdır.Eczaneler haber vermeden kapatılmamalıdır.

ilac.uzman.org Web sayfamızda yer alan bilgiler güncel datalardır. Günlük olarak internet gözlemlenerek, icar eden eklemeler yapılmaktadır. (Güncelleme Tarihi: 20 10 2014, 21 10 2014, 22 10 2014, 23 10 2014, 24 10 2014, 25 10 2014, 26 10 2014) Noksan Hastalıklar sitemize girilmektedir. Sitemizde var olan hastalık ünvanları ile bağlantılı arama kelimeleri : Tedavi Fiyatları, Nedir, Neden Olur, Tehlikeli mi ?, Risk Faktörleri, Tedavisi, Tedavileri, Tedavi Yöntemleri, Muayenesi, Ameliyatı, Evreleri, Nedenleri, Sebepleri, Belirtileri, Emareleri, Ne iyi gelir, Bitkisel Tedavisi, İlaçları, İlacı Yan Etkileri, İlacı Kullanımı, Kullanıcı Yorumları, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer, Doktorları, Muayene Ücretleri, Riskli mi ?, Operasyonları, Bitkisel İlaçları, Prospektüsü, İlaç Fiyatları, Ücretleri, Kullanım Dozu, Kapsül, Jel, Şampuan, Hap, Fitil, mg vb…